جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4175


تعيين سقف وام‌هاي دانشجويي وزارت علوم

معاون وزيرعلوم:
توسعه كمي دانشگاهها اجتناب ناپذير است

مدير گروه زبان ادب فارسي سازمان پژوهش و برنامه ريزي درسي کشوردر واحد تهران مرکزي:
درگاه ورود به دنياي علوم ديگر زبان ماست


سميناري با عنوان " بورس و سرمايه گذاري در آن " در واحد شهر ري


علمي دانشجويي


خبـر


 تعيين سقف وام‌هاي دانشجويي وزارت علوم 

 
قائم مقام رييس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از تمديد مهلت ثبت‌نام وام‌هاي ضروري، شهريه و وديعه مسكن تا 31 خرداد ماه خبرداد.منصور حبيب‌پورگودرزي در گفت و گو با ايسنا، افزود: دانشجويان مي‌توانند با مراجعه به معاونت دانشجويي دانشگاه نسبت به ثبت‌نام خود جهت بهره‌مندي از اين وام اقدام كنند.وي سقف وام شهريه براي دانشجويان كارشناسي دانشگاه‌هاي پيام نور را 150 هزار تومان، براي دانشجويان علمي كاربردي و غير انتفاعي 200 هزار تومان و براي دانشگاه آزاد را 500 هزار تومان عنوان كرد.وي افزود: همچنين سقف وام شهريه براي دانشجويان كارشناسي ارشد تمامي دانشگاه‌ها يك ميليون تومان است و سقف وام شهريه دانشجويان دكتري نيز يك ميليون و 500 هزار تومان مي‌باشد.

گودرزي درخصوص شرايط اعطاي وام ضروري نيز گفت: براين اساس به دانشجويان كارشناسي و كارشناسي ارشد متقاضي تا سقف 200 هزار تومان و به دانشجويان دكتري نيز تا سقف 300 هزار تومان براي انجام پايان‌نامه وام ضروري اعطا مي‌شود.وي با اشاره به ميزان وام وديعه مسكن متاهلي نيز گفت: وام وديعه مسكن متاهلي به دانشجويان تحصيلات تكميلي تعلق مي‌گيرد كه مبلغ آن براي شهر تهران 5 ميليون تومان و كلان‌شهرها نيز تا سقف 4 ميليون تومان مي‌باشد.وي با بيان اينكه وام وديعه مسكن متاهلي براي نخبگان نيز در نظر گرفته شده است تصريح كرد: بحث وام وديعه مسكن متاهلي نخبگان با معرفي بنياد نخبگان كشور و عمليات اجرايي صندوق اجرايي مي‌شود كه مبلغ آن نيز 25 ميليون تومان است.وي خاطرنشان كرد: وام ضروري و وديعه مسكن مشمول دانشجويان روزانه دانشگاههاي دولتي است.


 معاون وزيرعلوم:
  توسعه كمي دانشگاهها اجتناب ناپذير است 

 
معاون آموزشي وزير علوم،تحقيقات و فناوري توسعه كمي دانشگاه ها را امري اجتناب ناپذيردانست و گفت:براساس برنامه پنج ساله توسعه و همچنين فشار متقاضيان تحصيل در دانشگاه ها وزارت علوم موظف به افزايش ظرفيت دانشگاههاست. به گزارش ايرنا، 'حسين نادري منش' در هم انديشي علمي-كاربردي كارگروه هاي ويژه شوراي تحول و شوراي عالي برنامه ريزي علوم انساني افزود:وزارت علوم به عنوان يكي از نهادهاي اصلي مسوول در بحث بازنگري و تحول در سرفصل ها و محتواي دروس علوم انساني وظيفه خطيري برعهده دارد و در اين راه به تنهايي قادر به انجام امور نيست.

معاون وزيرعلوم، دانشگاهها را موتور توسعه دانست و ادامه داد: وزارت علوم طبق برنامه پنجم توسعه،بايد بخش آموزش عالي خود را گسترش دهد و اگر چنين نكند بايد پاسخگو باشد.همان طور كه براساس برنامه پنج ساله ظرفيت دكتري از 5 هزار به 10 هزار افزايش پيدا كرد. اين مقام مسوول در وزارت علوم به فشارهاي چند جانبه به اين وزارتخانه از سوي متوليان امر و جامعه اشاره كرد و گفت:از سوي ديگر خيل عظيم متقاضيان ورود به دانشگاه ها در دهه هاي 70،امروز به مقطع كارشناسي و دكتري رسيده اند و اگر پاسخي به نياز خود در داخل پيدا نكنند به دانشگاه هاي خارج از كشور خواهند رفت.

معاون آموزشي وزير علوم يادآورشد: امروز بيش از يك هزار و 500 دانشجوي دكتري در تاجيكستان به صورت حضوري،غيرحضوري و پروازي با هزينه هاي بسيار مشغول به تحصيل هستند كه ناخواسته بعد از چند سال به عنوان دكتر به كشور بازمي گردند.وي ادامه داد: طبق برآوردهاي وزارت علوم بين 13 تا 15 هزار دانشجو نيز در دانشگاه هاي مالزي تحصيل مي كنند كه بر اساس اعلام اين وزارتخانه تعداد بسياري از آنها نيزغيرمعتبرهستند.اين وضعيت در خصوص دانشگاه هاي تركيه هم صدق مي كند.

نادري منش، متقاضيان ورود به كارشناسي ارشد را بيش از يك ميليون نفر عنوان كرد و اظهارداشت:براي پاسخ به نيازجامعه امسال در آزمون نيمه متمركز دكتري بيش از 10 هزار دانشجو پذيرفته شد ،در حاليكه بيش از 180 هزار نفر براي آزمون ثبت نام كرده بودند.در نتيجه بازماندگان از ورود به مقطع دكتري نيمه متمركز راهي دانشگاه هاي خارج از كشور مي شوند.به عقيده وي، ايستادگي در مقابل موج جوانان متقاضي تحصيل امكان پذيرنيست و بايد واقعيت هاي موجود در جامعه را پذيرفت.اين مقام مسوول در وزارت علوم يادآورشد: از سال 1377 به منظور رفع تصدي گري و كوچك كردن دولت،برخي اختيارات چون راه اندازي رشته و تعريف سرفصل ها به دانشگاه ها واگذار شد كه اين امر تصميمات متمركز را دشوار كرد. به گفته وي، با تغيير دراختيارات دانشگاه ها،از سال 1388 دانشگاه ها موظف شدند تنها سرفصل ها و رشته هايي كه در شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصويب شد را ايجاد كنند. نادرمنش با بيان اينكه ايجاد تحول درعلوم انساني يك شبه ايجاد نمي شود، توضيح داد:ما انتظار حصول نتيجه در 3 يا 4 سال را نداريم.ضمن اينكه وزارت علوم به تنهايي قادر به عملياتي كردن اين كار نيست و تحقق اين امر به همكاري دانشگاه ها ، كميته هاي ويژه شوراي تحول و همچنين هماهنگي بين مطالبات مجلس ،دولت و شوراي انقلاب فرهنگي نياز دارد.روساي كارگروه هاي مختلف در ادامه اين نشست به ارايه گزارش پرداختند.نخستين گردهمايي شوراي تحول و ارتقاي علوم انساني با عنوان 'هم انديشي علمي كاربردي كارگروه هاي ويژه شواري تحول و شوراي عالي برنامه ريزي' به رياست غلامعلي حداد‌عادل، رييس اين شورا در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.


 مدير گروه زبان ادب فارسي سازمان پژوهش و برنامه ريزي درسي کشوردر واحد تهران مرکزي:
 درگاه ورود به دنياي علوم ديگر زبان ماست 

 دکتر فريدون اکبري شلدره مدير گروه زبان ادب فارسي سازمان پژوهش و برنامه ريري درسي وعضو فرهنگستان زبان و ادب فارسي کشور در اولين نشست همکاري دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مرکزي و سازمان پژوهش و برنامه ريزي درسي کشور با بيان اينکه چيزي که در ذهن اتفاق مي افتد بايد در پهنه عمل ظهور پيدا کند گفت:"درگاه ورود به دنياي علوم ديگر زبان ماست."

به گزارش روابط عمومي واحد تهران مرکزي،دکتر فريدون اکبري عضو فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي کشور در اولين جلسه مشترک دانشگاه آزاد اسلامي واحدتهران مرکزي وسازمان پژوهش و برنامه ريزي درسي کشور در سخناني با تاکيد بر اينکه گل مايه هاي ديني و و فرهنگ اصيل ايراني دو آبشخور زلال و گواراي زبان فارسي است گفت: جام جوهر هر ايراني زبان فارسي است .وي با بيان اينکه آموزش زبان فارسي توسط پيشينيان ما با دو اصل "ادب درس "و "ادب نفس "همراه بود تصريح کرد: امروزه" ادب نفس "در دانشگاههاي ما جايگاهي ندارد و در اين زمينه عقب مانده ايم. اکبري افزود: در سازمان پژوهش بر 4محور:پژوهش،تدوين-تاليف،آموزش و نوآوري هاي روشي گام بر مي داريم و باورمان اين است که زبان و ادبيات فارسي محملي براي انتقال دو گل مايه اي است که از پيشينيان داريم که امروز کمرنگ شده است.

وي اظهار داشت: شاکله وجودي هر اهل زبان، خشت وجودي شخصيت افراد در کتابهاي آموزش و پرورش12 سال اول تحصيل است.عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسي با اشاره به اينکه آموزش زبان آموزشي مبتي بر يافته ها و نگرش هاست افزود: ما در حوزه زباني بين آموزش زبان فارسي و آموزش ادب فارسي مرز قائل هستيم. وي گفت: "زبان" براي خود هنجارهاي آموزشي و روشي دارد و " ادبيات" نيز براي خود پهناي بيکراني دارد.اکبري با تاکيد بر ضرورت شناسايي صاحبنظران و متخصصان موضوعي در سطح دانشگاهي و غير دانشگاهي گفت: امروزه کتابهاي ما در کشورهاي فرامرزي که به زبان فارسي گويش دارند مورد استفاده قرار مي گيرد و شناسايي افراد متخصص و صاحبنظر و قابليت حضور و بهره گيري از کارمايه هاي اين افراد در آموزش نيروي انساني براي کشورهايي مانند : هند ،افغانستان و... که زبان فارسي دارند يکي از عملکردها و تجربه هاي ما در سازمان پژوهش و برنامه ريزي درسي کشور است.

وي با پيشنهاد ايجاد "رشته مهارت هاي خوانداري و نوشتاري"در دانشگاهها که از سوي محقق برگزيده يونسکو فردوس حاجيان مطرح شدگفت: تلاش در آموزش زبان فارسي و روشها در کشور از وظايف ماست و تحقق آموزش زبان فارسي با نگاه علمي با ايجاد رشته گرايش هاي مربوط به آموزش زبان فارسي در دانشگاهها و دانشکده هاي ادبيات کشور امکان پذير است. بر اساس اين گزارش، فردوس حاجيان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي واحدتهران مرکزي در اين نشست با تاسي از سخنان رهبر انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه اي مبني بر اينکه" در راه پيشرفت توقف ممنوع" گفت: خلاقيت و سازندگي جامعه را از جمود و سکون فکري خارج مي کند.


 سميناري با عنوان " بورس و سرمايه گذاري در آن " در واحد شهر ري 

 
دراين سمينار که به همت انجمن علمي مديريت برگزار گرديد، معاون پژوهشي واحد، رئيس دانشکده مديريت و حسابداري و جمعي از اساتيد گروه مديريت بازرگاني و مديريت صنعتي حضور داشتند. در اين برنامه دکتر مشايخي، معاون پژوهشي واحد شهر ري، به ضرورت پژوهش در ميان دانشجويان پرداختند، ايشان در ادامه تاکيد داشتند که نبايد دانشجويان تنها به درس خواندن اکتفا نمايند بلکه اصلي ترين کار در دانشگاه پژوهش و تحقيق مي باشد.

کارشناس بورس به عنوان ميهمان ويژه در اين برنامه حضور داشتند، که ابتدا به تعاريفي از سرمايه و سرمايه گذاري و معرفي اوراق بهادار پرداخت. مهندس جعفري سپس، راه هاي استفاده از فرصت ها در جامعه و اينکه کدام بازار را براي فعاليت بايد استفاده کنيم مطالبي ارائه نمود. وي گفت: " قبل از هرکاري بايد تخصص و دانش خود را افزايش داد زيرا لازمه ورود به بازار بورس، دانش و تخصص بالا مي باشد "

سخنران ديگر شرکت کننده در اين سمينار، از استادان عضو هيئت علمي واحد شهر ري بود. آقاي دکتر عسگري، سخنراني خود را در ارتباط با دارايي، نقش عرضه و تقاضا، رابطه آن در سطح بازار بورس، شاخص سهام و انواع بورس ها مطرح نمودند. ايشان همچنين از بزرگان بورس نام برده و به بيان توضيحاتي در اين زمينه پرداختند.اين مراسم با استقبال بي نظير دانشجويان مشتاق مديريت روبرو شد و در پايان به سوالات تخصصي بي شمار دانشجويان پاسخ داده شد.


 علمي دانشجويي 

 هدايت حرارتي نانولوله‏هاي کربني

قسمت دوم

•مقدمه: در مقاله‏ي قبلي در مورد خواص هدايت حرارتي نانولوله‏هاي کربني صحبت کرديم و برخي بررسي‏هاي انجام شده توسط دانشمندان را بيان نموديم. در اين مقاله با بيان چند مثال از کاربرد نانولوله‏هاي کربني در بهبود خواص حرارتي نانوکامپوزيت‏ها موضوع را ادامه مي‏دهيم.

•خاصيتي به نام هدايت حرارتي: انتقال انرژي و به طور خاص، انتقال حرارت يکي از مباحث بسيار جذاب در علوم و مهندسي است. دانشمندان نظريه‏هاي مختلفي را براي تشريح چگونگي انتقال حرارت در مواد مطرح مي‏کنند. تحقيقات دانشمندان در زمينه‏هاي کاملا متفاوتي بوده و عده‏اي براي توليد موادي با هدايت حرارتي بسيار بالا و عده‏اي ديگر براي توليد مواد عايق در برابر هدايت حرارتي تلاش مي‏کنند. هر يک از اين مواد مي‏تواند کاربردهاي گسترده‏اي در صنايع مختلف داشته باشد. امروزه و با گسترش علم مربوط به مواد نوين و به خصوص پيشرفت نانوکامپوزيت‏ها، ايده‏هاي زيادي براي توليد موادي با خواص هدايت حرارتي جديد به وجود آمده‏اند.

• رسانايي حرارتي بالاي نانولوله‏هاي کربني مي‏تواند براي برخي کاربردهاي مديريت حرارتي مفيد باشد. مانند تخليه‏ي حرارت پردازنده‏هاي سيليکوني و افزايش رسانايي حرارتي پلاستيک‏ها براي کاربرد در موتورهاي الکتريکي. امروزه براي خنک کردن پردازنده‏هاي رايانه‏اي بعضا از سامانه‏هاي مختلفي از قبيل سامانه‏هاي آب‏گرد استفاده مي‏شود. اما ايده‏اي که مدت‏هاست مطرح شده است، استفاده از موادي نوين براي بسته‏بندي روي پردازشگرهاست که قابليت تخليه‏ي حرارتي بالايي داشته باشند.

• نانولوله‏هاي کربني و بهبود هدايت حرارتي کامپوزيت‏ها

1-کامپوزيت‏هاي زمينه‏ي پليمري :گروه‏هاي زيادي از دانشمندان خواص کامپوزيت‏هاي اپوکسي / نانولوله‏ي کربني را بررسي کرده‏اند. اپوکسي دسته‏اي از مواد پليمري هستند که کاربردهاي زيادي در صنايع مختلف دارند. خواص حرارتي اين مواد به تازگي مورد توجه ويژه قرار گرفته است. دانشمندي به نام بيرکوک و همکارانش توانستند نانولوله‏هاي کربني را داخل زمينه‏ي اپوکسي پراکنده کنند و با موفقيت، کامپوزيت اپوکسي / نانولوله‏ي کربني را بسازند. آن‏ها سپس رسانايي حرارتي اپوکسي تقويت شده با نانولوله را اندازه‏گيري کرده‏اند و پس از مطالعه‏ي نتايج آزمايش‏هايشان، به اين نتيجه رسيدند که افزودن نانولوله‏هاي کربني تا يک درصد از وزن کل ماده مي‏تواند بهبود چشمگيري در هدايت حرارتي کامپوزيت حاصل ايجاد نمايد. اين دانشمندان هم‏چنين با ساختن کامپوزيت اپوکسي / الياف کربني و بررسي هدايت حرارتي آن، مقايسه‏اي را بين نانولوله‏هاي کربني و الياف کربني انجام دادند.

افزودن 1درصد وزني نانولوله‏ي کربني رسانايي حرارتي اپوکسي را بيش از دو برابر مي‏کند در حالي‏که همين مقدار از الياف کربني رسانايي حرارتي را تنها 40% افزايش مي‏دهد. بنابراين نانولوله‏هاي کربني قابليت زيادي براي بهبود خواص حرارتي پليمرها و در نتيجه توسعه‏ي کامپوزيت‏ها براي کاربردهاي مديريت حرارتي دارند.

2-کامپوزيت‏هاي زمينه‏ي سراميکي : گروهي از محققين يک جريان گاز حاوي استيلن (C2H2) را از روي بستري از نانوذرات آلومينا (Al2O3) که روي سطح پخش شده بودند، عبور دادند. در نتيجه‏ي فرآيند CVD يا همان رونشاني شيميايي از فاز بخار، نانولوله‏هاي کربني بر روي اين نانوذرات رشد کردند. اين محققين، سپس با روشي ويژه، اين پودرهاي نانوکامپوزيتي را به هم فشرده کردند و نانوکامپوزيت Al2O3/CNT (آلومينا / نانولوله‏ي کربني) را توليد نمودند و در نهايت خواص هدايت حرارتي نانوکامپوزيت حاصل را بررسي کردند. نتايج اندازه‏گيري‏هاي اين محققين در شکل 2 نشان داده شده است. در اين نمودار نتايج آزمايش‏هاي انجام گرفته بر روي آلوميناي خالص نيز گزارش شده است تا بتوان مقايسه‏ي قابل درکي از دو ماده‏ي تقويت شده با نانولوله‏ کربني و تقويت نشده انجام داد. نکته‏اي که لازم است به آن توجه داشته باشيد، اين است که براي داشتن مقايسه‏اي قابل قبول ميان دو ماده‏ي مورد بررسي که از نظر ترکيب با يکديگر تفاوت دارند، بايد روش ساخت يکساني را در نظر گرفت. زيرا در غير اين صورت عوامل ديگري نيز به وضوح بر خواص ماده‏ي حاصل تاثير مي‏گذارند و ديگر نمي‏توان تفاوت خواص را تنها به تفاوت ترکيب‏هاي دو ماده‏ي مورد آزمايش نسبت داد و بنابراين نتايج قابل استناد نخواهند بود.

هم اکنون که هدايت حرارتي اين نانوکامپوزيت‏ها بسيار بيشتر از آلوميناي خالص مي‏باشد. براي مثال هدايت حرارتي نانوکامپوزيت آلوميناي حاوي 7/39 درصد وزني نانولوله در دماي 100 درجه ي سانتي‏گراد معادل با W/mk 90/44 ميرباشد که در مقايسه با آلوميناي خالص 227درصد افزايش نشان داده است. اين مقدار در دماي 250 درجه ي سانتي‏گراد برابر با W/mk 60/98 بوده که 169درصد رشد را نسبت به زمينه (آلومينا) نشان داده است و در دماي 300 درجه‏ي سانتي‏گراد، با 218درصد رشد نسبت به آلوميناي خالص، به W/mk 63/.52 مي‏رسد.

اطلاع از خواص هدايت حرارتي بي‏نظير نانولوله‏هاي کربني دانشمندان را بر آن داشت تا تاثير اين خصوصيت را در کامپوزيت بررسي کنند. همان‏گونه که مشاهده شد، افزودن نانولوله‏هاي کربني به ديگر مواد مي‏تواند بهبود چشمگيري در رسانايي حرارتي اين مواد ايجاد کند. اما اين ويژگي عالي تنها در کامپوزيت‏ها نمود پيدا نمي‏کند. در مقاله‏ي بعدي به جنبه‏اي ديگر از تاثير حضور نانولوله‏هاي کربني بر خواص هدايت حرارتي مواد خواهيم پرداخت.

نويسنده: آرش بيرامي و اردشير احمدي سياه دره (استاد راهنما)


 خبـر 

 آثار شهيد مطهري کتب دانشگاهي شود

معاون فرهنگي وزير علوم مي‌گويد که برخي از آثار متفکران انقلاب اسلامي همچون شهيد مطهري اين توانمندي را دارد تا جزو سرفصل دروس و يا حتي عنوان درسي شود.غلامرضا خواجه‌سروي معاون فرهنگي‌اجتماعي وزير علوم، تحقيقات‌و‌فناوري در گفت‌و‌گو با فارس، از لزوم استفاده از انديشه‌هاي انديشمندان مسلمان ازجمله شهيد‌ان مطهري و آويني سخن گفت.خواجه‌سروي اضافه کرد: عملياتي کردن انديشه‌هاي متفکران بومي با تاکيد بر متفکران انقلاب اسلامي در سرفصل دروس و متون وزارت علوم گنجانده شده است تا با استفاده از منابع، منابع جديد توليد کنيم.وي بر اين نکته تاکيد کرد که برخي از آثار بزرگان اين قابليت را دارد تا جزو سرفصل دروس و يا حتي عنوان درسي شود. خواجه‌سروي پيشنهاد کرد که برخي آثار شهيد مطهري با برخي تغييرات به متن درسي تبديل شود.

نخستين جشنواره ملي ريحانه ويژه دختران و بانوان دانشگاهي برگزار مي شود

نخستين جشنواره ويژه دختران و بانوان دانشگاهي با عنوان 'ريحانه' 28 شهريورماه همزمان با ميلاد حضرت فاطمه معصومه (س) و روز دختر برگزار مي شود. به گزارش ايرنا براساس اعلام دبيرخانه نخستين جشنواره ملي ريحانه، دانشجويان و اعضاي هيات علمي و كاركنان دانشگاه هاي كشور براي ارسال اثر به جشنواره تا 15مرداد ماه مهلت دارند.اين جشنواره دانشگاهي كه به همت معاونت فرهنگي اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ترتيب يافته در چهار بخش علمي، ادبي، هنري و ويژه برگزار مي شود.محورهاي كليدي بخش مقالات جشنواره ريحانه شامل تبيين شاخص هاي زنان از منظر اسلام و ايران، تبيين شاخص هاي زنانه در مقابل شاخص هاي مردانه، تبيين شاخص هاي ايراني-اسلامي زنان در مقابل ديگر فرهنگ ها و ايدئولوژي ها، جريان شناسي اجتماعي زنان در تعامل با فرهنگ هاي گوناگون، تحليل جايگاه دختران در جامعه، الگوسازي در جامعه دختران، ابعاد و مؤلفه هاي الگوي دختران و تبيين شيوه هاي الگوپذيري در جامعه دختران و چگونگي استفاده از آنهاست.

جذب آسان فارغ التحصيلان مديريت فناوري در بنگاه هاي وابسته به دولت

اشتغال فارغ التحصيلان مديريت فناوري در کشور روان تر از ساير حوزه هاي تخصصي است که به کارگيري آنان در بنگاه هاي وابسته به دولت بيشتر از بخش خصوصي است. مهندس مهدي صفاري نيا رئيس پارک فناوري در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: فعاليت فارغ التحصيلان مديريت فناوري در قالب شرکت هاي خدمات تخصصي بسيار مهم است به طوريکه اشتغال فارغ التحصيلان مديريت فناوري در کشور روان تر از ساير حوزه هاي تخصصي است.وي با بيان اينکه علت هاي اين موضوع را در عدم احساس نياز بنگاه ها در خصوص آن بايد دنبال کرد، افزود: همچنين خروجي بکارگيري يک فرد متخصص در رشته هاي فني براي يک شرکت خصوصي ثروت زاست در صورتيکه بکارگيري يک فارغ التحصيل فناوري شرکت هاي خصوصي ارزش آفرين نشده است.وي اذعان کرد: مشکل اساسي هزينه استفاده از فارغ التحصيلان رشته مديريت فناوري در شرکت هاي خصوصي است که با توجه به تنوع موضوعات رشته مذکور شرکت ها مجبور به پرداخت هزينه هاي بالا هستند.وي خاطر نشان کرد: تعداد قابل توجهي از شرکت هاي خدمات تخصصي در پارک فناوري مشغول به فعاليت هستند و در حال خدمت رساني به شرکت هاي دانش بنيان هستند.

نشست هم انديشي و معرفت افزايي اساتيد در واحد رودهن

رودهن :خبرنگار آفرينش –ايرج صادقعلي

سومين نشست هم انديشي و معرفت افزايي اساتيد در دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن برگزار شد. به گزارش خبرنگار آفرينش ؛حجه الاسلام و المسلمين سراج مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اين رابطه اظهار داشت: به لطف خدا سومين نشست هم انديشي و معرفت افزايي در سال 91 با موضوع «ولايت فقيه» از منظر امام خميني (ره) با حضور و استقبال شايسته اساتيد اين دانشگاه برگزار و موضوع فوق مورد بررسي هاي عالمانه قرار گرفت.حجه الاسلام سراج افزود: استاد مدعو اين جلسه حجه الاسلام والمسلمين دکتر نوروزي از محققان و پژوهشگران مؤسسه امام خميني (ره) قم بودند و با تسلط علمي کامل به طرح موضوع پرداخته و در پايان به پرسشهاي اساتيد حاضر در جلسه پاسخ گفتند.. حجه الاسلام نوروزي در مقدمه به جايگاه ولايت، امامت و رهبري در اسلام اشاره نموده و با بيان معناي اصطلاحي ولايت که همان «سرپرستي و زعامت است» و طرح معناي «ولايت فقيه» به تبييت دلائل عقلي و نقلي اين مسئله پرداختند.

وي در بيان دليل عقلي مسئله ولايت فقيه اظهار داشت: مهمترين استدلال ما، استدلال عقلي است. زيرا با توجه به اينکه اسلام ديني است که از جامعيت و جاودانگي برخوردار است و احکام آن شامل همه مباحث فردي، خانوادگي و اجتماعي انسانها مي شود، بنابراين بدون تشکيل حکومت، امکان پياده شدن همه احکام آن فراهم نمي گردد. حال که حکومت ضرورت دارد، سؤال اين است، هدايتگر اين حکومت چه کسي بايد باشد؟

پاسخ اين است که بدون شک با حضور پيامبر (ص) يا امام معصوم (ع)، مسئوليت رهبري حکومت اسلامي به عهده آن بزرگواران است. اما در زمان غيبت بايد به سراغ کسي برويم که از نظر ويژگي هاي علمي، اعتقادي، عدالت، تقوا و تدبير به معصوم نزديکتر باشد و اين کسي جز يک فقيه جامع الشرايط نيست که با لحاظ دارا بودن شرايط ذکر شده، انتخاب مي شود.

افتتاح يكي از مدرن‌ترين سلف‌سرويس‌هاي دانشجويي كشور در دانشگاه جندي شاپور دزفول

معاون دانشجويي دانشگاه صنعتي جندي شاپور دزفول با اعلام خبر افتتاح يكي از مدرن‌ترين و بهترين سلف‌سرويس‌هاي دانشجويي ايران در اين دانشگاه، گفت: پيش از بهره‌برداري از اين سلف سرويس، دانشجويان ناچار به سرو غذاي خود در يك فضاي بسياركوچك بودند.دكتر حجت‌اله‌لطيفي در گفت‌وگو با ايسنا، عنوان كرد: اين سلف سرويس بسيار مدرن با بهترين كيفيت، طراحي و به طور كامل با توليدات داخلي، با ظرفيت هزار نفر، در 2 سال مجزا جهت استفاده دانشجويان تجهيز شده است.وي با بيان اين‌كه امكان افزايش ظرفيت سلف سرويس تا هزار و 200 نفر وجود دارد، خاطرنشان كرد: از ويژگي‌هاي اين فضا سيستم سرمايش بسيار مطبوع، طراحي محيطي شاد و با نشاط، استقرار يك بوفه درون سلف سرويس، مجزا بودن كامل سالن‌هاي پسرانه و دخترانه و همچنين تجهيزات آشپزخانه‌اي كاملا مكانيزه و بدون كمترين دخالت دست براي افزايش ضرايب بهداشتي است.

معاون دانشجويي دانشگاه صنعتي جندي شاپور دزفول طول مدت اجراي اين پروژه را حدود يك سال و 6 ماه عنوان و تصريح كرد:‌ خوشبختانه در خوزستان همكاري‌هايي بين بعضي از شركت‌ها و واحدهاي منطقه‌اي وجود دارد؛ اعتبار ساخت و تجهيز اين پروژه هم توسط شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب تامين شده است. لطيفي درباره كيفيت غذاي دانشجويان پس از بهره‌برداري از سلف سرويس جديد دانشگاه توضيح داد: با توجه به اين‌كه به علت شرايط كاري خود تقريباً در تمام دانشگاه‌هاي ايران حضور داشته و از غذاي اين دانشگاه‌ها استفاده كرده‌ام، در حال حاضر كيفيت غذاي اين دانشگاه‌ را جزء پنج كيفيت برتر در كشور مي‌دانم؛ البته هيچ‌گاه رضايت 100 درصد دانشجويان حاصل نمي‌شود و گاهي گلايه‌هايي عنوان شده كه در اسرع وقت رسيدگي شده‌اند.

عدم تصميم‌گيري درباره افزايش قيمت غذاي دانشجويي

قائم‌مقام رئيس صندوق رفاه وزارت علوم گفت: تاکنون تصميمي براي افزايش قيمت غذاي دانشجويي در مهرماه اتخاذ نشده است. منصور گودرزي قائم‌مقام رئيس صندوق رفاه وزارت علوم در گفت‌وگو با فارس با اشاره به عدم افزايش قيمت غذاي دانشجويي در سال جاري تحصيلي جاري، گفت: تا کنون تصميمي براي افزايش قيمت غذاي دانشجويي در مهرماه اتخاذ نشده است.وي با بيان اينکه روزانه 180 گرم برنج خشک براي هر وعده غذاي دانشجويي در نظر گرفته شده است، گفت: دانشگاه‌ها موظف هستند در هر نوبت دو نوع غذاي گرم به دانشجويان ارائه دهند و اگر دانشگاهي غذاي گرم ارائه نمي‌دهد دانشجويان مي‌توانند به صندوق رفاه گزارش دهند. قائم‌مقام رئيس صندوق رفاه وزارت علوم همچنين با اشاره به برون‌سپاري تغذيه دانشجويان گفت: الگوي سوم برون‌سپاري تغذيه دانشجويان، اجرايي شده است و از امسال گام چهارم برون‌سپاري اجرايي مي‌شود. به گفته وي با اجرايي شدن گام چهارم برون سپاري تغذيه دانشجويي تمام مراحل تهيه مواد اوليه پخت و توزيع غذاي دانشجويي به بخش خصوصي و غيردولتي واگذار مي‌شود.

اداره کل دانش آموختگان به سازمان امور دانشجويان منتقل شد

در پي راه اندازي سازمان امور دانشجويان وزارت علوم و جابه‌جايي هاي پس از آن، اداره کل دانش آموختگان اين وزارتخانه به محل استقرار سازمان مذکور منتقل شد. به گزارش مهر، با توجه به انتقال اداره کل امور دانش آموختگان از ساختمان مرکزي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به ساختمان جديد سازمان امور دانشجويان واقع در ميدان فردوسي، خيابان شهيد موسوي ( فرصت جنوبي )، اين اداره کل در روزهاي شنبه و يکشنبه 27 و 28 خردادماه از پاسخگويي به مراجعه کنندگان معذور است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته