جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/04/28 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2533

 کوتاه و خواندني 


 انتخاب رشته آسان! چگونه؟

براي اغلب داوطلبان اين سئوال مطرح است که از بين دانشگاه ها, رشته ها و دوره هاي مختلف و تعداد آنها, چگونه انتخاب انجام دهند و چه فرايندي را طي کنند. به همين دليل روش زير پيشنهاد مي شود تا داوطلبان عزيز بتوانند با استفاده از آن کد رشته هاي مورد نظر خود را با سهولت بيشتر انتخاب, مرتب و در فرم انتخاب رشته هاي تحصيلي خود درج نمايند. روش پيشنهادي زير ساده است و انجام آن با سهولت انجام مي شود. در اين روش بدون نياز به مراجعه مکرر به دفترچه شماره دو و بررسي تعداد زيادي از صفحات آن، کليه رشته ها و دانشگاه هاي مورد نظر در يک يا چند صفحه در مقابل شما قرار دارد و به راحتي مي توانيد انتخاب خود را انجام دهيد.
نکته: داوطلبان مي بايست قبل از شروع, بررسي و مشورت هاي لازم را انجام داده باشند و علائق خود را با در نظر گرفتن کليه نکات مندرج در راهنماي انتخاب رشته,  تعيين کرده باشند.
جدول ماتريسي تشکيل دهيد. تعداد رديف هاي اين جدول مي تواند به تعداد دانشگاه هايي باشد که شما از آنها انتخاب انجام مي دهيد و تعداد ستون هاي جدول به تعداد رشته هاي مورد علاقه شما است. (نمونه اي از جدول براي مثال در زير درج شده است).
دانشگاه هايي که از نظر شما در اولويت قرار دارند, به ترتيب در رديف هاي اوليه قرار گيرند و به همين صورت اسامي ساير دانشگاه ها در رديف هاي بعدي.
رشته هايي که از نظر داوطلب ارجحيت دارند, به ترتيب در ستون هاي اوليه قرار گيرند و به همين صورت عناوين ساير رشته ها در ستون هاي بعدي .
به اين ترتيب شما جدولي داريد که شامل چندين رديف و ستون است. با استفاده از دفترچه شماره 2 در خانه مربوط به هر رشته در هر دانشگاه کد آن رشته را با خودکار مشکي درج کنيد. اين کار را براي همه رشته هاي درج شده در ستون هاي جدول در همه دانشگاه هاي جدول خودتان انجام دهيد. ضمنا اگر رشته اي در دانشگاهي وجود ندارد, از خط تيره استفاده کنيد.
با توجه به بررسي هايي که انجام داده ايد, در زير کد رشته درج شده در هر خانه جدول, اولويت خود را براي انتخاب آن کد رشته, با عدد و با رنگي غير از رنگ قبلي درج کنيد.
تبصره :1 اگر مي خواهيد از همه دوره ها انتخاب انجام دهيد, مي بايست قبلا محدوده اولويت هايي که مي خواهيد به دوره هاي مختلف بدهيد را مشخص و سپس عدد مربوط را در هر يک از جداول دوره ها بنويسيد.( مثلا براي دوره هاي روزانه از اولويت 1 تا 30، دوره هاي شبانه اولويت هاي31تا45 و...)
تبصره :2 براي رشته هاي نيمه متمرکز نيازي به ترسيم جدول نيست. با توجه به محدود بودن اين رشته ها و شرايط و ضوابط آنها, در صورت تمايل به انتخاب اينگونه رشته ها از دفترچه شماره 2، کدرشته هاي مربوط به رشته هاي نيمه متمرکز  را بر اساس ضوابط (2 کد براي هر دوره که مجاز مي باشند) انتخاب و عدد مربوط به اولويتي که براي آنها در نظر داريد را مقابل آنها بنويسيد. اين اعداد را در جدول استفاده نکنيد.
بعد از اقدامات فوق, بررسي مجددي در جدول يا جداولي که داريد, انجام دهيد. اگر تعداد انتخاب هاي شما بيش از 100 تا است, کدرشته هايي را که اضافه است با دقت و بررسي لازم, حذف کنيد. ضمنا تعويض, حذف و يا اضافه کردن رشته ها را در اين مرحله انجام دهيد.
کد رشته, نام رشته و نام دانشگاه را بر اساس اعداد مربوط به اولويت ها از جدول يا جداول استخراج و در ليستي درج کنيد و مجددا عناوين رشته ها, مقاطع آنها, دانشگاه هاي مربوط و يا توضيحات مربوط به برخي از رشته ها يا دانشگاه ها را بر اساس دفترچه شماره ,2 بررسي نماييد.
در صورتي که کد رشته ها و عناوين رشته ها, دانشگاه هاي مربوطه و ساير موارد نيز ترتيب آنها صحيح بود, کدرشته ها را در فرم پيش نويس انتخاب رشته خود وارد و مستطيل هاي مقابل آنها را پرکنيد. در آخرين مرحله چنانچه مشکلي در رشته  هاي انتخابي شما وجود نداشت، کد رشته هاي انتخابي خود را به دقت در فرم انتخاب رشته خود وارد کنيد.
                                                                                                                                                                  سازمان سنجش آموزش کشور


وزير علوم :
براي  تغيير در کنکور منتظر اعلام نظر مجلس هستيم

وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري گفت:  وزارت علوم براي تغيير در نحوه برگزاري کنکور آمادگي دارد.
محمد مهدي زاهدي در گفت وگو باايسنا ، با اعلام اين مطلب، افزود: براي تغييردر نحوه برگزاري کنکور منتظر اعلام نظر نمايندگان مجلس شوراي اسلامي هستيم و اميدواريم نهايتا تا دو ماه آينده نقطه نظرات مجلس اعلام شود.
وي همچنين در خصوص آخرين وضعيت برگزاري کنکور 85 در واحد دانشکده پزشکي اصفهان اظهار کرد: اين اتفاقات هميشه بوده و سالهاي قبل هم رخ داده است، ولي سياست وزارت علوم در سنوات گذشته اين بود که اينگونه موارد به رسانه ها کشيده نشود و با برنامه ريزي داخلي، برخورد قانوني با متخلف صورت مي گرفت.
وي با بيان اين که در کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس نيز جلسه اي پيرامون همين موضوع برگزار شده است، افزود: در اين جلسه نقطه نظرات وزارتخانه ارائه شده و اعضاي کميسيون نظرات ما را براي اينکه حقي ضايع نشود پذيرفته و همان را اجرايي نموده است. البته موضوع در حال پيگيري است. وزير علوم در خاتمه خاطرنشان کرد: براي اولين بار در سطح کشور هيچ گزارشي مبني بر لو رفتن سوالات کنکور گزارش نشده است و دليل آن اجراي مکانيزم امنيتي بسيار مطلوب براي حفظ سوالات و کليدهاي آن بوده است.

برنامه زماني برگزاري پروژه علمي رشته معماري در آزمون کارشناسي ارشد 1385 اعلام شد

کارت ورود به جلسه معرفي شدگان چند برابر ظرفيت مجموعه رشته امتحاني معماري کد رشته 1352 آزمون کارشناسي ارشد سال 1385 روز يکشنبه اول مرداد ماه توزيع مي شود.
 زمان و مکان توزيع کارت ورود به جلسه اين آزمون روز پنجشنبه 29 تيرماه در روزنامه جمهوري اسلامي منتشر مي شود.
لازم به ذکر است: زمان برگزاري اين آزمون روزهاي دوشنبه و سه شنبه 2 و 3 مرداد ماه سال جاري است.


  آزمون سراسري رشته هاي پزشکي
 در واحد کازرون برگزار مي شود

به گزارش آنا، دکتر غلامحسين شفيعي، رئيس واحد  کازرون طي سخناني خواستار توجه بيشتر همکاران با توجه به حساسيت موضوع در برگزاري آزمون رشته هاي پزشکي شد .
رئيس دانشگاه استفاده از تمامي امکانات و نيروهاي دانشگاه براي برگزاري آزمون را امري ضروري دانست .
اطلاع رساني به موقع، حفظ و حراست آزمون، پذيرايي از ميهمانان ، تشکيل ستاد اسکان و برقراري امکانات براي رفاه حال ميهمانان از مهمترين نکات تصويب شده در اين جلسه بود.
محمد رضا يزداني مدير روابط عمومي دانشگاه گفت: آزمون رشته هاي پزشکي امسال با حضور بيش از هفت هزار و 300 نفر داوطلب صبح جمعه 30 تيرماه جاري در 20 حوزه امتحاني برگزار خواهد شد که از اين تعداد هشت حوزه در دانشگاه و مابقي در دانشکده دامپزشکي ، آموزشکده سما،  کلينيک امام حسين (ع)، دانشگاه پيام نور و تعداد هشت دبيرستان و پيش دانشگاهي در سطح شهر برگزار مي شود.
لازم به ذکر است، واحد کازرون تنها واحد دانشگاهي در منطقه جنوب است که داراي دو رشته دکتراي حرفه اي پزشکي و دامپزشکي است.
 
رشته هاي بدون کنکور دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود اعلام شد 

رئيس واحد شاهرود گفت: واحد شاهرود در هشت رشته بدون کنکور دانشجو مي پذيرد.
دکتر سيد حسين بديعي افزود: تربيت بدني ، کامپيوتر، حسابداري ، عمران، معدن، صنايع شيميايي، الکترونيک والکتروتکنيک از جمله رشته هايي است که دواطلبان مي توانند در اين واحد دانشگاهي بدون کنکور وارد آن شوند.دکتر بديعي گفت: داوطلبان مي توانند بعد از پذيرفته شدن مانند دانشجويان ديگر از تمامي تسهيلات موجود در دانشگاه به عنوان دانشجو استفاده کنند .  وي افزود: رشته الکترونيک اخيرا به جمع رشته هاي بدون کنکور اين دانشگاه افزوده شده است.
 
معاون سازمان سنجش 
آزمون پروژه ويژه داوطلبان مجاز کنکور
 کارشناسي ارشد  آغاز شد
 
آزمون پروژه هاي امتحاني کد رشته هاي 1357 و 1358 دروس تحصيلات تکميلي دوره کارشناسي ارشد ناپيوسته 28، 29 و 30 تيرماه در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي شود.
دکتر "حسين توکلي" در گفتگو با  مهر افزود: داوطلبان مجاز کنکور کارشناسي ارشد که در برخي از دروس امتحاني نياز به انجام آزمون پروژه دارند، در اين آزمون که به صورت تشريحي برگزار مي شود شرکت مي کنند.
معاون اجرايي سازمان سنجش گفت: داوطلبان کد رشته 1357(رشته کارگرداني) به ترتيب صبح و بعد از ظهر چهارشنبه 28 تيرماه در پروژه هاي نمايشنامه نويسي و تجزيه و تحليل نمايشنامه شرکت مي کنند. وي ادامه داد: داوطلبان کد رشته 1358 صبح و بعد ازظهر چهارشنبه 28 تيرماه پروژه هاي عملي طراحي صنعتي و تصويرسازي شرکت مي کنند. توکلي افزود: همچنين صبح و بعد از ظهر 5 شنبه 29 تيرماه داوطلبان در پروژه هاي نقاشي و ارتباط تصويري و صبح جمعه 30 تيرماه در پروژه تصوير متحرک شرکت مي کنند. وي اظهار داشت: آزمون پروژه کد رشته 1352 مجموعه معماري و معماري منظر نيز دوشنبه 2 مرداد و سه شنبه 3 مرداد در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي شود. آزمون طراحي يا اسکيس معماري دوشنبه و طراحي صنعتي منظر سه شنبه برگزار مي شود. معاون اجرايي سازمان سنجش گفت: حوزه خواهران اين آزمون در دانشگاه علم و صنعت و حوزه برادران در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي شود. داوطلبان مي توانند کارت ورود به جلسه خود را صبح و بعد از ظهر يکشنبه از حوزه هاي امتحاني خود دريافت کنند.

رئيس مجتمع آموزش عالي مراغه :
نسبت استاد به دانشجو در مجتمع آموزش عالي مراغه يک به 27 است

مجتمع آموزش عالي مراغه 650 دانشجو و 24 عضو هيات علمي استخدامي دارد که 4 تن از آنها استاديار و بقيه مربي هستند.
دکتر "غلامرضا حجتي" - رئيس مجتمع آموزش عالي مراغه در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي مهر با بيان اين مطلب افزود: بر اساس مصوبه هيات امناي مجتمع آموزش عالي مراغه اين مجتمع مي تواند به جذب 3 عضو هيات علمي در سال 85 اقدام کند.وي اضافه کرد: مجتمع آموزش عالي مراغه 14 نفر هيات علمي بورسيه نيز دارد که در داخل و خارج از کشور مشغول به تحصيل هستند و وقتي که برگردند و در مجتمع مشغول به کار شوند هرم اعضاي هيات علمي مجتمع آموزش عالي مراغه نيز اصلاح خواهد شد.رئيس مجتمع آموزش عالي مراغه گفت: بر اساس نتايج جلسات متعدد مسئولان اين دانشگاه از اين پس فقط هيات علمي استاديار جذب مي شود.

آزمون سراسري رشته هاي علوم پزشکي واحد يزد برگزار مي شود

آزمون سراسري علوم پزشکي واحد يزد جمعه 30 تيرماه با حضور سه هزار و 664 داوطلب در دو رشته پزشکي و پرستاري برگزار مي شود.
به گزارش آنا، مهندس صادقيان، معاون آموزشي دانشگاه گفت: آزمون پزشکي صبح جمعه 30 تيرماه برگزار خواهد شد که داوطلبان مي توانند 27 تا 29 تيرماه براي دريافت کارت ورود به جلسه به مجتمع واحد يزد واقع در صفائيه، بلوار پروفسور حسابي، مجتمع دانشگاهي دانشگاه آزاد اسلامي يزد مراجعه کنند.مهندس صادقيان ساعت آغاز برگزاري آزمون را هشت صبح اعلام کرد که داوطلبان بايد يک ساعت قبل از شروع آزمون در جلسه حاضر باشند.مهندس صادقيان در پايان خبر از پذيرش دانشجوي بدون کنکور در دانشگاه آزاد اسلامي يزد داد که داوطلبان مي توانند تا پايان وقت اداري روز 29 تيرماه با مراجعه به باجه هاي پستي دفترچه ثبت نام را دريافت کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
تحقيق و پژوهش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته