جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/01/18 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3008

  روش هايي براي سالم تر ماندن  

کارشناسان توضيح مي دهند که چگونه قدم هاي کوچک مي توانند به شما کمک کنند تا در مسير رسيدن يه هدف هاي ورزشي و غذايي تان موفق شويد. احساس مي کنيد که علاقه ي خود را به ورزش کردن و داشتن يک رژيم غذايي سالم از دست داده آيد؟ شايد شما، براي چند هفته بسيار مشتاق بوديد، ولي سپس اراده ي داشتن يک اندام مناسب به سرعت از بين رفت و شما به عادت هاي بد گذشته ي خود باز گشتيد.
چه مي شود اگر براي کاهش وزن و رسيدن به سلامتي، به جاي ايجاد تغييرات بزرگ با شيوه ي همه چيز يا هيچ چيز، تغييرات ساده اي را انجام دهيد. بررسي ها نشان مي دهند که عادت هاي تغذيه اي و روش هاي کاهش وزن که بيشترين شانس را براي ادامه پيدا کردن دارند کوچکترين و قابل انجام ترين آن ها هستند.
به گزارش محيا نيوز براساس گفته  دکتر پني گريس اترتون، استاد تغذيه در دانشگاه پن آستيت، کليد حل مشکل اين است که قدم هاي مثبت و کوچک برداريد و به طور مداوم به جلو حرکت کنيد. مردم نياز دارند در برابر تغييراتي که مي توانند به دست بياورند واقع گرا باشند.
اين ده راه را بررسي کنيد تا به شما براي ايجاد قدم هاي کوچک و مثبت در هر روز کمک کند.
1 -امروز در مورد خودتان احساس خوبي داشته باشيد
مطمئن باشيد مردمي که در اطراف شما هستند باعث ايجاد احساس خوب نسبت به خودتان در شما مي شوند. مهم نيست که سايز شما چقدر است و يا موقعيت سلامت شما چگونه است. اگر دوستان نزديک شما، شما را به سيگار کشيدن، زياد غذاخوردن و يا نوشيدن مشروب-ات الکلي زياد تشويق مي کنند، دوستان جديدي پيدا کنيد که عادت هاي خوب سلامتي دارند .الاين مگي، کارشناس سلامت عمومي و نويسنده ي بيش از 20 کتاب مي گويد: «نسبت به وزنتان و سايز لباسي که مي پوشيد وسواس نشان ندهيد.»مگي مي گويد: «به جاي آن تمرکز کنيد که کاملا سلامت باشيد. به خوبي غذا بخوريد و مرتبا ورزش کنيد و به ياد داشته باشيد که شما مي توانيد زيبا و جذاب باشيد ولي لاغر نباشيد.»
2 -در مورد الگويتان دوباره فکر کنيد
باربي ها معمولا اولين مدلي هستند که دخترها، شيفته شان مي شوند. ولي بياييد صادق باشيم. براي بيشتر ما، اگر مي خواهيم شبيه باربي ها باشيم بايد حدود 6 فوت قد داشته باشيم و دور کمرمان بايد به اندازه ي 18 اينچ آب شود هميشه در وضعيت عصا قورت داده بايستيم. اما خوب راه بهتري هم براي زندگي بدون وانمود کردن وجود دارد.مدل ها و الگوهاي مثبت انتخاب کنيد. الگوهايي انتخاب کنيد که به شما کمک مي کنند در مورد خودتان احساس خوبي داشته باشيد به جاي آن هايي که باعث مي شوند شما احساس بدي از خودتان داشته باشيد. يک الگوي زن پيدا کنيد که قوي، سالم و واقعي باشد.
3- بدانيد که چه چيزي باعث زياد غذا خوردن شما مي شود
براي اين که در راه سالم خوردن هميشه سرحال و با انرژي باشيد بدانيد منطقه ي مشکلات شما کجاست و يک نقشه براي مقابله کردن با آن داشته باشيد. آيا شما، از غذا استفاده مي کنيد تا از پس نا اميدي، طرد شدن، کسالت و يا حتي موفقيت هاي شخصي بربياييد؟ يک فکر خوب، براي تغييرات خلق و خويتان بکنيد که غذا در آن نقشي ندارد. در عوض براي جلوگيري از خوردن غذاهاي پرکالري در حالتي که شما احساس نااميدي مي کنيد. محيط اطرافتان را کنترل کنيد آشپزخانه ي خود را از غذاهاي سالم مانند برش هاي ميوه، ماست کم چرب، آب هاي طعم دار و آدامس هاي بدون شکر پر کنيد.
4- به سراغ تغييرات کوچک روزانه برويد
چه کسي گفته است که تغيير سبک زندگي در ارتباط با سلامتي بايد همه چيز يا هيچ چيز باشد؟ با حرکات کوچک آغاز کنيد و هر روز با اين تغييرات کوچک کاهش وزن و ورزشتان را بيشتر کنيد. اين تغييرات کوچک مي توانند به مرور زمان افزايش پيدا کنند تا باعث يک پيشرفت بزرگ در سلامتي شما بشود. اين جا بعضي از پيشنهادها خوب براي شروع اين روش وجود دارد:
5 گرم فيبر بيشتر به غذاي روزانه ي خود اضافه کنيد.
مصرف کربو هيدرات هاي خالص مانند نان سفيد، برنج سفيد و سيب زميني را قطع کنيد.
از غذاهاي پرچربي پرهيز کنيد.
2وعده بيشتر سبزي را در ناهار و شامتان اضافه کنيد.
10 دقيقه راه رفتن به برنامه ي روزانه ي خود اضافه کنيد.
يک زمان براي استراحت در محل کارتان کنار بگذاريد و 500 قدم راه برويد. (2000 قدم 100 کالري مي سوزاند)
15 دقيقه زودتر بيدار شويد و قبل از رفتن به سرکار راه برويد.
5- در طول روز يک قسمت شاد کننده پيدا کنيد
ما همه به يک زمان براي شادي نياز داريم. به کسي نياز داريم که روي او حساب کنيم، که علتي براي ادامه دادن به ما بدهد زماني که ديگر نمي توانيم اين قطعيت را درون خود پيدا کنيم، اين مهم نيست که حمايت از کجا مي آيد يک دوست، همسر، همکار، رفيق آن لاين و يا ديگران.در مورد 5 نفر فکر کنيد که مي توانند در قسمت شاد کننده ي زندگي شما حضور داشته باشند. با اين افراد صحبت کنيد. هنگامي که براي وفق دادن خودتان برنامه هاي خوب سلامت مشکل داريد با قسمت شادي بخش خود تماس بگيريد. هنگامي که به کاهش وزن کوچک خود مي رسيد و يا هدف هاي ورزش و تمرين خود مي رسيد گروه حمايت کننده خود را دعوت کنيد و جشن بگيريد.
6- خودتان را ببخشيد
اگر شما در تعطيلات خطايي کرديد، زياد غذا خورديد، زياد نوشيديد و يا ورزش نکرديد خودتان را ببخشيد. خودتان را سرزنش نکنيد به جاي آن بگوييد من واقعا از تعطيلات خودم لذت بردم.
اشکالي ندارد که گاهي اوقات به خودتان اجازه بدهيد کمي از زياده روي در غذا خوردن لذت ببريد. اگر شما احساس گناهکاري مي کنيد که در يک شب ويژه در بيرون دسر خورديد، خودتان را ببخشيد و دوباره شروع کنيد.
7 -هرگز گرسنه نمانيد
کاترين تالماگ، نويسنده ي دايت سيمپل مي گويد: بزرگ ترين علت زياد غذا خوردن، کم غذا خوردن است «مردم، مدت زيادي را بدون غذا خوردن سپري مي کنند و سپس غذا مي خورند در حالي که حريصانه گرسنه هستند.» رژيم هاي سفت و سخت براي هيچ کس اثري ندارد. براي جلوگيري از زياده روي در خوردن ميان وعده هاي برنامه ريزي شده در رژيم هاي روزانه تان قرار دهيد. مطمئن باشيد که مي توانيد هفته اي يک بار براي لذت بردن از غذا به خودتان اجازه دهيد بدون اين که احساس گناه داشته باشيد. هرجمعه مي تواند يک نان شيريني يا شکلات بخوريد و از هر تکه اش لذت ببريد.
8-به ياد داشته باشيد که تغييرات زمان مي گيرد
اين آسان است که مردم لاغر را ببينيد و فکر کنيد آن ها چه قدر خوش شانس هستند ولي يک واقعيت وجود دارد. اگر يک نفر بالاي 30فرد هنوز هم لاغر است يعني اين که براي لاغر شدن هر روز به شدت کار مي کند. پيدا کنيد که آن ها چگونه لاغر هستند. آيا به وسيله ي ورزش بيشتر و يا خوردن ميان وعده هاي کمتر؟ بر اساس گفته هاي کتي کاتر يک فيزيوتراپيست درسات پل مين، تحقيقات نشان مي دهد که بدن هاي افراد با يکديگر متفاوت است. حتي اگر همه ما به شيوه يکساني غذا بخوريم، رژيم هاي سلامت يک سان داشته باشيم و براي رسيدن به اندازه ي تناسب جسمي به يک اندازه ورزش کنيم، ما هنوز هم در اندازه هايمان تفاوت خواهيم داشت. بعضي افراد کاملا لاغر، بعضي ها کاملا چاق اما بيشتر افراد متوسط.
متعهد شويد که بعضي سبک هاي زندگي تان را تغيير دهيد و به خودتان زمان کافي بدهيد تا نتايج خود را ببينيد. ولي در ضمن اين حقيقت را بپذيريد که بدن شما آماده داشتن يک سايز حقيقي است، حتي اگر سايز نحيف و استخواني نباشد و در مورد آن احساس خوبي داشته باشيد.
9 -امروز بيشتر در اطراف حرکت کنيد; کمتر بنشينيد
با فعاليت جسماني بيشتر، انتخاب هاي سالم بکنيد، وقتي براي خريد خواربار مي رويد در انتهاي پارکينگ پارک کنيد. شبکه ي تلويزيون را با دست عوض کنيد! د رمحل کار از پله ها بالا برويد. با بچه ها يا نوه هايتان به يک پياده روي طولاني برويد. بيرون باران مي بارد؟ هيچ عذري پذيرفته نيست. در حالي که تلويزين تماشا مي کنيد راه برويد يا بدويد. طبق گفته دکتر کريستوفر وارتن، يک مربي شخصي و يک محقق در مرکز رود، هرچه که زمان بيشتري در حال ورزش سپري کنيد و هرچه که ورزش تان شديدتر باشد، کالري هاي بيشتري خواهيد سوزاند. وارتن مي گويد: «بررسي ها نشان مي دهند که با افزايش زمان ورزش، افت ميزان متابوليسم (سوخت و ساز) بدن در حال استراحت نيز افزايش مي يابد.»
10- هر روز پيشرفت خود را جشن بگيريد.
در ميان ورزش و روش هاي ديگر کاهش وزن، فراموش نکنيد که از پيشرفت هر روزتان لذت ببريد. بسياري از خانم ها موافق اند که زندگي آن ها و روياهايشان براي آينده با رسيدن به يک هدف و مقصد ويژه همراه است. مشکلات در حالي اتفاق مي افتند که هدف تنها مقصد زندگيمان مي شود و به زندگي روزانه ي ما سايه مي اندازد.در حالي که هدف هاي ورزش و کاهش وزن مهم هستند، مطمئن باشيد که زماني را براي جشن گرفتن هر روز خود اختصاص داده ايد. براي لحظه زندگي کنيد و از لذت هاي کوچک زندگي لذت ببريد.
 هر روز!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
آزمون و سنجش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش تصويري روز
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته