جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/05/03 - روزنامه سراسري صبح ايران ( يکشنبه) نسخه شماره 3651

 عضو کميسيون اجتماعي مجلس
 وام هاي اشتغالزايي کميته امداد به 20 ميليون تومان افزايش مي يابد 

عضو کميسيون اجتماعي مجلس گفت: وام هاي اشتغالزايي کميته امداد به 20 ميليون تومان افزايش مي يابد
علي زنجاني حسنلويي در گفت وگو فارس   اظهار داشت: وام هاي اشتغالزايي که به مددجويان کميته امداد تعلق مي گيرد 
مي تواند بهترين الگو براي سازمان هاي مختلف مانند بهزيستي باشد و کميته امداد نيز قدم خوبي در اين زمينه برداشته  است.   
وي با بيان اينکه از سال 89 بودجه اي در زمينه وام هاي اشتغالزايي در کميسيون اجتماعي، مطرح شد و در کميسيون  تلفيق نيز از آن دفاع شد،  گفت:   کميته امداد امام خميني (رحمت الله عليه) و سازمان بهزيستي امسال مي توانند با تلاش  خاصي، اين مورد را پيگيري کنند چرا که نظر ما اين است که مردم را به دريافت پول هاي کم و بلاعوض تشويق کنيم و  اين وام ها را در اختيار افرادي قرار دهيم که بتوانند با خوداشتغالي زندگيشان را بدون نياز به کميته امداد و نهادهاي ديگر  اداره کنند.   
   زنجاني حسنلويي با اشاره به افزايش وام هاي اشتغالزايي، بيان داشت:   ابتدا اين وام هابا مبلغ 3 ميليون تومان شروع شد  که هم اکنون به 10 ميليون تومان نيز رسيده است و همچنين قرار است که اين وام ها به 15تا 20 ميليون نيز برسد تا  افرادي که واجد شرايط هستند و توان کار کردن را دارند از آن استفاده کنند.   
   اين عضو کميسيون اجتماعي مجلس ادامه داد: اگر کسي بخواهد خود اشتغالي کند، اين مبلغ به غير از تهران در شهرهاي  کوچک کافي است.   
   زنجاني حسنلويي در خصوص شرايط معرفي ضامن عنوان کرد: معرفي ضامن جز» شرايط اين وام  هاست ولي ضمانتي  که بانک ها از مددجوها مي خواهند، سهل تر از بقيه ضمانت هاست همچنين پيگيري هايي توسط کميته امداد شده است تا  شرايط ضمانت حل شود.   
   وي ادامه داد: راه حل اين مشکل نيز اين است که با گرفتن سفته از مددجو و ضمانت وي از سوي اين سازمان نسبت به  پرداختن اين مسئله اقدام شود.   
   نماينده مردم نقده در مجلس در پاسخ به اين پرسش که آيا مدد جويان از عهده بازپرداخت اين وام، بر مي آيند، افزود:  مددجويان مي  توانند از عهده بازپرداخت برآيند ولي ايراد اين وام ها و تمام طرح هاي اشتغالزايي در اين است که نظارت  کافي در پرداخت و ادامه کار وجود ندارد و مديريت نيز صورت نمي گيرد بنابراين اين کار به نتيجه نمي رسد.   
   زنجايي حسنلويي با اشاره به موفقيت آميز اين وام ها، گفت: در ابتدا وام هاي زودبازده براي افرادي مانند کشاورز ها يا  کارخانه  داران ايجاد شد ولي به دليل مديريت نادرست به دست افرادي که ذي نفع بودند نرسيد و متاسفانه افرادي اين وام ها  را دريافت کردند که شغل مورد نظر را نداشتند بنابراين اگر مديريت صحيحي صورت مي گرفت وام هاي زودبازده يکي  از مسايل مهمي بود که مي توانست اقتصاد کشور را شکوفا کند همانطور که اين طرح ها در کشورهايي مانند ترکيه،  مالزي و چين نتيجه مطلوبي داشته است.   
 وي خاطرنشان کرد: براي حل مشکل مديريت کارشناسان بانک و اداره متولي مانند کميته امداد بايد با مديريت صحيح،  اين مورد را پيگيري کنند يعني اينکه زمان پرداخت اين وام ها و زمان بازرسي کارشناسي درستي انجام دهند تا اين وام ها  به دست حق دار برسد


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اجتما عي
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته